EBA in okviri poročanja
Evropski bančni organ (EBA) je neodvisen organ EU, katerega namen je zagotoviti ustrezen nadzor nad evropskim bančnim sektorjem. Izdaja predloge za oblikovanje enotnega, standardnega svežnja pravil za urejanje in nadzor bančništva v državah EU s ciljem vzpostaviti pregleden in stabilen enotni trg.
EBA omogoča centralizirano razkritje nadzorniških podatkov o bankah EU, spodbuja sodelovanje med nacionalnimi organi pri nadzoru bančnih skupin in skuša zagotoviti pošteno obravnavo in zaščito vseh potrošnikov finančnih produktov v EU.
Trenutno veljajo pravila v skladu z okvirom poročanja 3.4 in izvedbenimi tehničnimi standardi (ITS) za javna razkritja institucij po tretjem stebru. V letu 2025 pričakujemo, da stopita v veljavo verziji 4.0 in 4.1, ki zajemata novosti na področju Supervisory Benchmarking (Risk Measure) CRR3/CRD6 in ART/EMT (Skladi vezani na kripto valute ali elektronske žetone). DPM 3.5 sicer stopi v veljavo s koncem leta 2024, spremembe pa obsegajo področja DORA in FICOD.
EBA poročevalska okvira 3.3 in 3.4
EBA poročevalska okvira 3.3 in 3.4 vključujeta pomembnejše spremembe, povezane s pravili IRRBB in ESG. Glavne spremembe v primerjavi s prejšnjo različico EBA poročevalskega okvira so povezane z naslednjimi področji:
- Novi ITS o nadzorniškem poročanju, ki nadomešča Uredbo (EU) št. 680/2014. Vključuje nove zahteve za poročanje in spremembe pri poročanju o lastnih sredstvih (vključno z varovalom za nedonosne izpostavljenosti), kreditnem tveganju, velikih izpostavljenostih, razmerjih finančnega vzvoda in neto stabilnem financiranju.
- Posodobljen ITS o razkritju in poročanju o MREL in TLAC.
- Smernice za FINREP in COREP.
- Tehnični paket za ITS o poročanju o Obrestnem tveganju v netrgovalni knjigi IRRBB.
- Validacijska pravila za zagotavljanje kakovosti podatkov.
- Podatkovni model (DPM v3.4), ki vključuje podatkovno bazo, slovar in tabelo podatkovnih točk.
- XBRL v3.0 (faza 1 in faza 2), ki omogoča standardizirano izmenjavo finančnih podatkov med institucijami in regulatorji.
Nadzorniško poročanje EBA
Rešitev CCH Tagetik Woltersa Kluwerja za nadzorniško poročanje EBA je vnaprej pripravljena rešitev s celovitim naborom orodij za doseganje skladnosti s predpisi, ki jih banke potrebujejo za izpolnjevanje poročil po zahtevah FINREP, COREP, Asset Emcumbrance, Funding Plan, LCR, NSFR, ALMM, MREL in IRRBB. S samodejnim izpolnjevanjem predlog za poročanje z vašimi podatki, skladnimi s pravili EBA, se pomembno zmanjša breme regulatornega poročanja. Avtomatizirana rešitev omogoča, da z lahkoto izpolnite zahteve in dosežete kratke zastavljene roke.
Skladnost s smernicami in priporočili EBA ne pomeni le ustreznega poročanja. Vključuje vsak korak do končnega razkritja trgu in regulatorjem in se začne že z ustreznim zbiranjem podatkov. Wolters Kluwer nudi vnaprej pripravljeno rešitev s celotnim naborom računov, vnaprej pripravljenimi predlogami FINREP in COREP, diagnostičnimi pregledi, pravili za izračun, konsolidacijsko logiko, podporo za GAAP in XBRL.
CCH Tagetik se ponaša z vgrajeno finančno inteligenco za upravljanje vseh zahtev poročanja po EBA smernicah:
- Avtomatizirano nalaganje, zbiranje in preslikavo podatkov.
- Vgrajene kontrole, diagnostika in validacije.
- Orodja za medpodjetniško usklajevanje.
- Podpora za konsolidacijo več entitet.
- Uskladitev s podatki MSRP za skladnost med poročili FINREP/COREP in MSRP.
Od zbiranja podatkov do končnega razkritja regulatorjem, rešitev za nadzorniško poročanje po EBA smernicah vključuje vsa orodja, finančno inteligenco in upravljanje procesov, ki jih potrebujete za doseganje skladnosti s FINREP, COREP, Asset Emcumbrance, Funding Plan,LCR, NSFR, ALMM, MREL in IRRBB.
Rešitev EBA za nadzorniško poročanje omogoča brezhibno integracijo z vsemi viri podatkov in obstoječimi aplikacijami, tako da imate enotno platformo za vse procese upravljanja finančne uspešnosti. Hkrati rešitev omogoča prilagoditve glede na vaše specifične potrebe in zahteve.
Ponujamo tudi enostavno izdelavo XML zaključnih datotek za nadzorniško poročanje Banki Slovenije. Osnova so Excel predpripravljeni obrazci, ki so ločenih po posameznih ITS modulih in nivojih (individualno, konsolidirano). S pomočjo prednastavljenih meta podatkov se izdela končna XML datoteka, ki se nato preko B2B protokola posreduje Banki Slovenije. Ker so datoteke med moduli ločene, so omogočene samo validacije glede na šifrante in po potrebi izračuni na podlagi podatkov v posameznem zavihku predpripravljenega poročila.
Na CRMT bomo z rednim vzdrževanjem in posodobitvami sistema poskrbeli, da bo vaša rešitev vedno usklajena s spreminjajočimi se predpisi EBA.
- Dosežite hitro skladnost s predpisi.
- Enostavno preslikajte podatke iz različnih virov.
- Uskladite podatke FINREP in COREP s poročanjem MSRP.
- Povežite se s sodelavci znotraj enotne platforme.
Tehnologija
Wolters Kluwer
CCH® Tagetik se redno uvršča med vodilne rešitve na področju finančnega načrtovanja, zaključevanja računovodskega obdobja in konsolidacije po vodilnih svetovnih analizah.