Kaj je ESG poročanje?
V zadnjih letih se trg hitro spreminja, kar podjetjem nalaga večje zahteve deležnikov po preglednosti konkretnih ukrepov v zvezi z okoljskim, družbenim in upravljavskim ravnanjem. Tri črke E, S in G, ki označujejo okoljske (Environmental), družbene (Social) in upravljavske (Governance) vidike, postajajo vse bolj pomembne v poslovnem svetu in o njih boste zagotovo še veliko slišali.
Okoljski vidiki
se osredotočajo na podnebna tveganja, emisije ogljika, energetsko učinkovitost, uporabo naravnih virov, onesnaževanje in ohranjanje biotske raznovrstnosti.
Družbeni vidiki
se osredotočajo na človeški kapital, delovne predpise, raznolikost, diskriminacijo, varnost, človekove pravice in vključevanje skupnosti.
Upravljalski vidiki
se osredotočajo na raznolikost upravnih odborov, korupcijska tveganja, poslovno etiko, politike nadomestil in splošno nagnjenost k tveganju.
ESG (okoljski, družbeni in upravljavski) dejavniki so ključni za sodobno odgovorno in trajnostno poslovanje. ESG poročanje omogoča večjo preglednost in spodbuja podjetja k etičnemu ravnanju, kar je bistveno za pridobivanje zaupanja investitorjev in njihovo dolgoročno uspešnost. Implementacija ESG načel v poslovne strategije ni le odgovor na regulatorne zahteve, ampak postaja nujnost za ohranjanje konkurenčnosti podjetij.
Odgovorno investiranje, ki upošteva ESG dejavnike, ne prispeva le k boljšemu družbenemu in okoljskemu vplivu, izkazuje se tudi kot finančno ugodno. Vlagatelji, ki vključujejo ESG merila v svoje naložbene strategije, pogosto zabeležijo konkurenčne donose, še posebej v časih finančnih pretresov. Učinkovito upravljanje ESG dejavnikov zmanjšuje trajnostna tveganja in hkrati povečuje ugled podjetja ter mu omogoča lažji dostop do kapitala in kvalificiranega kadra. To na dolgi rok krepi poslovno uspešnost in vrednost za delničarje. Vključevanje ESG standardov torej omogoča podjetjem, da učinkoviteje upravljajo s tveganji in priložnostmi, povezanimi z okoljskimi, družbenimi in upravljavskimi vidiki, kar vodi do trajnostnega uspeha in višje vrednosti za delničarje.
ESG poročanje & CCH Tagetik
CCH Tagetik ESG & Sustainability Performance Management Expert Solution (ESG Rešitev) pristopa k ESG poročanju z vidika upravljanja poslovne uspešnosti. Poleg podpore regulatornim zahtevam ESG, se prednost te rešitve izkazuje v tem, da izjemno učinkovito prikaže sovpadanje ESG pobud in finančne uspešnosti. Z vključevanjem ESG ključnih kazalnikov uspešnosti (KPI) v finančne in operativne načrte bo vaše podjetje opremljeno za poročanje v skladu z ESG smernicami, na voljo pa boste imeli tudi vzvode za omejitev tveganj, izboljšanje poslovnih odločitev in trajnostno rast.
Celovita pred-pripravljena rešitev vključuje že pripravljene podatkovne modele, pravila za normalizacijo in izračun ter zahteve za razkritja, vse v skladu z veljavnimi regulativnimi okviri in najpogostejšimi standardi poročanja.
Ta rešitev pokriva celoten proces ESG poročanja, od začetka do konca, in omogoča učinkovito izvajanje poročanje z integracijo vseh regulatornih zahtev in upravljavskih potreb v enotno aplikacijo.
Trije razlogi za odločitev za CCH Tagetik rešitev
ESG in Apiday
Apiday ponuja vrsto storitev v navezovanju na ESG poročanje, njihove rešitve pa pokrivajo različne vidike in nudijo pomoč pri doseganju skladnosti s CSRD in SFDR.
Več o ESG
Nujno branje za vse, ki jih zanima in zadeva ESG poročanje.
ESG poročanje: Redefiniranje korporativne odličnosti
Prednosti ESG poročanja za vašo dolgoročno uspešnost.
Oglejte si videoposnetek z našega dogodka “Immersive ESG”
Oglejte si posnetek webinarja, kjer smo obravnavali pravne in vsebinske vidike ESG poročanja ter potrebno informacijsko podporo.
Tehnologija
Wolters Kluwer
Programska oprema CCH Tagetik ESG & Sustainability Performance Management je prepoznana s strani vodilnih svetovnih analitikov, kot sta 2023 Gartner® Market Guide for ESG Management and Reporting Software in Verdantix Green Quadrant: ESG Reporting & Data Management Software 2023.
Apiday
Apiday ponuja različne rešitve za poenostavitev ESG poročanja, ki pokrivajo pomoč pri doseganju skladnosti s CSRD ali SFDR predpisi, ki zadevajo družbe tveganega (VC) in zasebnega kapitala.